Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

23.03.2011
środa

Przegląd dvd/blu-ray #1

23 marca 2011, środa,

Kolejny nowy cykl. Wydaje się, że tytuł mówi sam za siebie – będą się w nim pojawiały recenzje najświeższych pozycji z rynku dvd i blu-ray.

 

OCZY SZEROKO OTWARTE film 8/10, wydanie 5/10

Einayim Petukhoth, Izrael-Niemcy-Francja, 2009, 90 minut. Reżyseria: Haim Tabakman. Scenariusz: Merav Doster. Obsada: Zohar Sthrauss, Ran Danker, Tinkerbell, Tzahi Grad, Isaac Sharry. Zdjęcia: Axel Schneppat. Muzyka: Nathaniel Mechaly. Dystrybucja dvd w Polsce: Against Gravity, 24 marca 2011.

Film Tabakmana często nazywany jest żydowskim „Brokeback Mountain” – poniekąd zasadnie, choć autor stara się też sięgnąć poza kołnierz motywowanego konkretną czasoprzestrzenią zakłamania. Film Anga Lee, czerpiąc z lokalnego konserwatyzmu, ukazywał jednostkowy dramat w obliczu opresyjnych norm społecznych. „Oczy szeroko otwarte” to z kolei próba obnażenia pokoleniowego rozwarstwienia w kraju motywowanym dramatyczną historią. Podejście do życia Aarona i Ezriego wynika z pewnej jej świadomości, albo wręcz przeciwnie – braku. Pierwszy z nich wciąż żyje w cieniu spuścizny przodków, drugi jest już częścią świata zupełnie innego – zyskującego autonomię, nową tożsamość. Rzecz w tym, że możliwości udanej tranzycji z jednej rzeczywistości w drugą nikt jeszcze nie przewidział.

W przypadku „Oczu szeroko otwartych”, filmu poruszającego kwestię miłości homoseksualnej, problem jest istotny o tyle, że oficjalnie nie ma prawa bytu. Nie istnieje. Talmud mówi jasno: każdy Żyd jest heteroseksualny. Wszelkie odstępstwa od tego stanu podlegają albo zewnętrznej ingerencji (” zaleczeniu” choroby) albo, znacznie prościej, wyparciu. Odważne, sugestywne kino.

O wydaniu dvd

Obraz panoramiczny, dźwięk niestety tylko dwukanałowy. Na płycie nie ma żadnych dodatków, ale na swój sposób służy zań dołączona do wydania, 24-stronicowa książeczka. Znajdziemy w niej m.in. informacje o filmie i jego fabule oraz wywiad z reżyserem.

 

ESSENTIAL KILLING film 8/10, wydanie 2/10

Essential Killing, Polska-Norwegia-Irlandia-Węgry, 2010, 81 minut. Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska. Obsada: Vincent Gallo, Emmanuele Seigner, David L. Price, Phillip Goss. Zdjęcia: Adam Sikora. Muzyka: -. Dystrybucja dvd w Polsce: TiM Film Studio, 10 marca 2011.

Umiejscowienie akcji pośród zalegającego wokół śniegu jest symboliczne – dla głównego bohatera, Araba, który białego puchu nigdy nie widział, jest to apokalipsa, niekończący się koszmar. Zarośnięty i lepiący się od krwi Gallo nie przypomina w niczym dzielnego wojownika – jest ofiarą, na którą urządza się polowanie. Historia jego ucieczki to nie heroiczna lekcja przetrwania, lecz droga przez mękę. Ukazując nam ten arcyciekawy rewers każdego niemal konfliktu zbrojnego, Skolimowski wchodzi w otwartą polemikę z banalnym pacyfizmem kina wojennego, zwłaszcza tym spopularyzowanym przez Hollywood. W jego filmie nie ma winnych i niewinnych, nie ma cierpienia zasłużonego i niezasłużonego – wszystko to są bowiem wartości ambiwalentne. Przyparty do muru talib jest skorupą, strzępem człowieka. Czy zadając śmierć tropiącym go żołnierzom, bardziej obarczony jest balastem sumienia niż ci ścigający go, uzbrojeni po zęby, lżący i spragnieni krwi?

O wydaniu dvd

Niestety, bardzo rozczarowujące. W pierwszej kolejności warto odnotować swoisty problem z dźwiękiem. Ścieżka jest bardzo cicha. Żeby doświadczyć jej na poziomie porównywalnym do tego, z innych filmów, trzeba pogłośnić sprzęt… co najmniej czterokrotnie. To raz. Dwa, że format 5.1 sprawdza się tutaj zaskakująco źle. Wystrzały w początkowych scenach pozbawione zą wyrazistości, podobnie zresztą jak dialogi, a później wcale nie jest lepiej.

Co zaskakujące, wydanie nie posiada praktycznie żadnych dodatków, co w przypadku filmu tak głośnego i uznanego na międzynarodowym rynku, uznać wypada za sporą wtopę. Na płycie znajdziemy tylko zwiastun, galerią fotosów i arcykrótki materiał o efektach specjalnych (1:42).

 

HEJ, SKARBIE – film 7/10, wydanie 1/10

Precious, USA, 2009, 105 minut. Reżyseria: Lee Daniels. Scenariusz: Geoffrey Fletcher. Obsada: Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz. Zdjęcia: Andrew Dunn. Muzyka: Mario Grigorov. Dystrybucja dvd w Polsce: TiM Film Studio, 10 marca 2011.

Ze wszystkich nagradzanych w ostatnich latach produkcji o problemach amerykańskiej młodzieży, „Hej, skarbie” ma w sobie zdecydowanie najmniej hollywoodzkiej ściemy. Nie jest to kolejna pocieszna przypominajka spod znaku „Młodych gniewnych”. Lee Daniels zrealizował film, którego oglądanie do najprzyjemniejszych nie należy, ale swoista terapia szokowa jest tu konieczna, by rozmiarów uchybień amerykańskiej polityki socjalnej nie bagatelizować.

Problemy tytułowej nastolatki, Precious, przyjmują tu formę ekstrawertyczną – ona sama zwraca na siebie uwagę chorobliwą otyłością, natomiast jej relacje z rodzicami przekraczają wszelkie normy patologii. Czy dziś jest to jedyny sposób, by wypalić piętno w świadomości widzów? Gdyby Precious nie wyglądała jak Jabba z „Gwiezdnych Wojen”, film najpewniej nie zdobyłby tylu wyróżnień i nagród. Mechanizm jego sukcesu jest bowiem stosunkowo prosty – odwołuje się do silnego współczucia. Pochylamy się nad żywotem bohaterki, bo trudno nam wyobrazić sobie, by mogła ją spotkać większa niedola.

O wydaniu dvd

Obraz panoramiczny, dźwięk pięciokanałowy. Na płycie dwa skromne dodatki: zwiastun i galeria zdjęć.

 

HISTORIA WIELKICH DZIEŁ – SERIA 1 – filmy 8/10, wydanie -/10

Private Life of a Masterpiece, Wielka Brytania, 2003-06, 3 x 50 minut. Reżyseria: ?. Scenariusz: ?. Obsada: ?. Zdjęcia: ?. Muzyka: ?. Dystrybucja dvd w Polsce: Best Film, 24 marca 2011.

Wielka gratka dla miłośników malarstwa! Brytyjski, nieznany u nas serial telewizyjny, w oryginale nosi tytuł „Prywatne życie arcydzieła”. I faktycznie, zawarta w nim obietnica zostaje spełniona. W poszczególnych odcinkach poznajemy fascynujące opowieści kryjące się za największymi, najbardziej enigmatycznymi obrazami. W serii pierwszej, noszącej podtytuł „Arcydzieła XX wieku”, przyglądamy się z bliska „Pocałunkowi” Gustava Klimta, „Chrystusowi św. Jana od krzyża” Salvadora Daliego oraz „Pannom z Avignon” Pabla Picasso.

Z pewnością nie jest to serial dla osób, które lubią niedopowiedzenia. W każdym odcinku poznajemy bowiem historię danego dzieła, popartą rzetelną pracą historyczno-dokumentalną, ale także wypowiedziami i szczegółowymi analizami ekspertów i specjalistów w danej dziedzinie. Wybrane dzieła zostają, dosłownie – jak w przypadku „Panien…” prześwietlanych specjalnymi laserami, rozebrane na atomy. Poznajemy nie tylko okoliczności i technikę w jakich obrazy powstały oraz ich mniej lub bardziej burzliwe losy, ale także sylwetki samych autorów, których losy bez wyjątku determinowały ich proces twórczy. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by wejrzeć w umysły nieżyjących już mistrzów, doświadczyć ich obsesji, pasji, ale też poznać historie kryjące się za dziełami, które wszyscy doskonale znamy.

O wydaniu dvd

Nie posiada żadnych dodatków, ale… Jak to jest wydane! Każdy z filmów znajduje się w pięknym, precyzyjnie wykonanym digipacku z obwolutką, a wszystkie trzy w boksie zbiorczym. Całość imponuje jakością wykonania (solidne tekturki i ładna kompozycja graficzna). Technicznie ok – panorama plus dźwięk dwukanałowy. Każdy z trzech filmów można kupić także osobno.

 

NIEBO, PIEKŁO… ZIEMIA – film 4/10, wydanie 0/10

Nebo, peklo… zem, Słowacja, 2008, 95 minut. Reżyseria: Laura Sivakova. Scenariusz: Laura Sivakova. Obsada: Zuzana Kanóczova, Bronisław Wrocławski, Jiri Korn, Ivan Martinka, Dagmar Edwards. Zdjęcia: Peter Kelisek. Muzyka: Oskar Rózsa. Dystrybucja dvd w Polsce: Vivarto, 12 marca 2011.

Baletnice nie mają lekko. Jeszcze nie ucichły echa kinowej premiery „Czarnego łabędzia”, a już dostajemy na dvd  „Niebo, piekło… ziemię”, zbliżony pod względem poruszanych zagadnień dramat, którego sam tytuł skrywa w sobie przewrotną obietnicę. Niespełnioną, bowiem bohaterce nie udaje się swych doświadczeń wypośrodkować – doznaje głównie mąk piekielnych. Kontuzja nogi, zdrada partnera, toksyczna relacja z poznanym lekarzem, śmierć bliskiej osoby – niedola spływa na Klarę falami, dając jej swoistą naukę życia. Bohaterka Laury Sivakovej pod wieloma aspektami przypomina bowiem Ninę z filmu Aronofsky’ego. Jest może i bardziej od niej doświadczona (i przede wszystkim aktywna) seksualnie, ale grzeszy tą samą naiwnością, wciąż zbiera doświadczenia, wpada we własne sidła. Przewrotna, bo inicjacyjna, opowieść Sivakovej rozbija się więc o emocjonalny niedorozwój bohaterki, której przytrafiają się same nieszczęścia. Gdzieś już to widziałem…

Wydanie dvd

Obraz ładny, panoramiczny. Dźwięk tylko dwukanałowy. Płyta nie posiada żadnych dodatków.

***

Filmy udostępnione do recenzji przez dystrybutorów, dziękuję!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php