Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

13.05.2011
piątek

Wszystko, co dobre [7/10]

13 maja 2011, piątek,

All Good Things, USA, 2010, 101 minut. Reżyseria: Andrew Jarecki. Scenariusz: Marcus Hinchey, Marc Smerling. Obsada: Ryan Gosling, Kirsten Dunst, Frank Langella, Lily Rabe, Philip Baker Hall. Zdjęcia: Michael Seresin. Muzyka: Rob Simonsen. Dystrybucja na dvd w Polsce: Monolith, 21 kwietnia 2011.

9 października 2001 roku 58-letni mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem kradzieży kanapki, gazety i… plastra w jednym z supermarketów w Pensylwanii. Miał na sobie kobiecą perukę i sztucznego wąsa, a w jego portfelu policjanci znaleźli ponad 500 dolarów gotówką. Krótkie śledztwo wykazało, że zdziwaczały złodziej nazywa się Robert Durst, jest spadkobiercą wartego kilkaset milionów dolarów imperium handlu nieruchomościami oraz… zbiegiem, poszukiwanym w trzech stanach w związku z dwoma morderstwami i zaginięciem pierwszej żony w 1982 roku.

Tej sceny nie zobaczycie w filmie. Nie zobaczycie też, nie licząc zdawkowych wypowiedzi z offu i napisów pod koniec, żadnej sceny z rozprawy Dursta, podczas której przekonał on przysięgłych, że nie ma nic wspólnego z niesławnym zaginięciem żony i egzekucją przyjaciółki z dzieciństwa, a swojego podstarzałego sąsiada zabił i poćwiartował (!) w… samoobronie. Dziś, po odsiedzeniu symbolicznej kary, jest wolnym człowiekiem.

Sensacyjny życiorys Dursta posłużył twórcom „Wszystkiego, co dobre” za kanwę ekranowych wydarzeń, ale w konfrontacji z prawdą dotyczącą konkretnych sytuacji byli oni równie bezsilni, co detektywi prowadzący śledztwo. Przekonania o winie niezrównoważonego milionera nie udało się przekuć w poparty żelaznymi dowodami materiał. Dlatego też, choć większość wydarzeń z życia Dursta przeniesiona zostaje na ekran w skali 1:1, bohater grany przez Ryana Goslinga nazywa się już zupełnie inaczej. Co ciekawe, teza pozostała – winny jak diabli.

Andrew Jarecki nie ma wątpliwości: Durst (w filmie – David Marks) z zimną krwią zabił swojego sąsiada, przyjaciółkę i jest odpowiedzialny za zniknięcie pierwszej żony. Nieszczędząca szczegółów, tendencyjna – jak się wydaje – fikcjonalizacja zdarzeń, które do tego doprowadziły, ociera się o manifest, filmową interwencję. Jarecki nie wydaje się jednak zbulwersowany niedoskonałością systemu, który uniewinnił potwora.

Co więcej, będąc przekonanym o winie Dursta (Marksa), reżyser staje w jego obronie, krążąc wokół zdarzenia, które przed laty zachwiało jego psychiczną równowagą. Mając 7 lat, Robert był świadkiem samobójczej śmierci matki, która na oczach rodziny rzuciła się z dachu nowojorskiej rezydencji. Chłopak okupił to dotkliwą traumą, z której wyjść pomóc miały mu kolejne psychoterapie. Nie pomogły. Lata później, u dorosłego Dursta zdiagnozowano schizofrenię i syndrom Aspergera.

Ten drugi, będący odmianą autyzmu, wpływać miał na jego zdolność logicznej oceny sytuacji, powodować wybuchowe stany i irracjonalne zachowania (np. przebieranie się za kobietę). Pomimo dobrze udokumentowanego przebiegu jego leczenia, psychika Dursta od lat pozostaje zagadką. Kto naprawdę kryje się pod popękaną skorupą?

W interpretacji Ryana Goslinga Durst jest postacią nieoczywistą. Z jednej strony niepoczytalny, wybuchowy morderca, z drugiej – złamany psychicznie nieszczęśnik. Jarecki i Gosling sporo miejsca poświęcają toksycznej więzi bohatera z ojcem (Frank Langella); relacji, w której sporo jest niewypowiedzianych pretensji i wzajemnego niezrozumienia, z ich zarzewiem – śmiercią matki – odbijającym się nieprzyjemnym echem.

W pierwszych scenach filmu, w stylizowanej na amatorskie wideo czołówce, widzimy szczęśliwą, spędzającą wspólne chwile rodzinę (wtedy jeszcze w komplecie), ale już pół godziny później, gdy dorosły bohater przedstawia ojcu swoją wybrankę, Katie (bardzo dobra Kirsten Dunst), słyszy od niego: „Ona nigdy nie będzie jedną z nas”. „Wiem. Czy to nie wspaniałe?” – odpowiada. Z czasem jednak, gdy ostatecznie nie udaje mu się pozostać niezależnym od finansowego wsparcia i oczekiwań ojca, Marks (Durst) pozwala, by lepka, familijna zawiesina pokryła jego życie.

„Wszystko, co dobre” to film niedoskonały. Jarecki, dzierżąc w dłoniach materiał na fresk równie epicki i przenikliwy, co – nie przymierzając – David Fincher w „Zodiaku”, decyduje się na historię dalece bardziej intymną. Czy to brak reżyserskiej ogłady nie pozwala mu zawrzeć szokującej historii Dursta (od samego jej czytania można dostać zawrotu głowy!) w kontekście społecznym, który przeświadczył przecież o ponadczasowej formule filmu Finchera?

Czego by nie pisać,  „Wszystko, co dobre” stanowi intrygujący, niebojący się rzucać oskarżeń portret psychologiczny domniemanego zabójcy i socjopaty.

Tajemnice skrywane przez umysł Dursta do dziś pozostają jednak nieodgadnione. Ciekawostką jest, iż pojawiał się on na planie i obserwował z oddali realizację poszczególnych scen (co Kirsten Dunst wspomina raczej z niepokojem), a amerykańskie wydanie dvd/blu-ray zawiera także… jego entuzjastyczny (!) komentarz do filmu.

O wydaniu dvd

Polskie wydanie w dodatkach ma tylko zwiastun. Amerykańskie – dwa komentarze i przeszło dwie godziny materiału wideo (m.in. godziną rozmowę z reżyserem, sceny usunięte, dokument o realizacji, reportaż o wydarzeniach, które zainspirowały film). Technicznie w porządku – panorama, pięć kanałów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. @ Piotr Plucinski

  Dzieki za odpowiedz (pod poprzednim wpisem). Na link przez Pana podaany wszedlem i jedna z pierwszych rzecz, ktore zobaczylem to taki tytul:

  „Blu-ray sales down almost 45% year on year for week ending 4/30/11”

  Chcialem rowniez podac Panu link do specow z Hollywod:

  http://bighollywood.breitbart.com/hollywoodland/2011/04/25/jeff-wells-is-the-classic-film-blu-ray-market-drawing-to-a-c

  Widac, ze jednak inni tez mysla podobnie jak ja, choc ja opieralem sie tyko na codziennych obserwacjach, nie sledzac rynku, ani statystyk.

  Pozdrawiam.

 2. Super film

 3. Jeżeli chodzi o warsztat – świetna recenzja, aczkolwiek gdybym trafił na nią przed obejrzeniem filmu, to nieco bym się zdenerwował. Liczba spoilerów – kosmos ;) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php