Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

24.08.2011
środa

Senna [dvd, 9/10]

24 sierpnia 2011, środa,
Senna, Wielka Brytania, 2010, 104 minuty. Reżyseria: Asif Kapadia. Scenariusz: Manish Pandey. Obsada: Ayrton Senna, Alain Prost, Frank Williams, Ron Dennis, Viviane Senna. Zdjęcia: Jake Polonsky. Muzyka: Antonio Pinto. Dystrybucja na dvd w Polsce: TiM Film Studio, 21 lipca 2011
.
Przewrotność losu bywa okrutna. Ayrton Senna, legendarny kierowca Formuły 1, długo walczył o bezpieczeństwo na torach, otwarcie występując przeciwko nieodpowiedzialnym decyzjom Międzynarodowej Federacji Samochodowej, która przymykając oko na technologiczny rozwój wypełnionych elektroniką bolidów, bagatelizowała rolę samych kierowców. Odpowiednie regulacje wprowadzono jednak dopiero po tragicznej śmierci Senny podczas wyścigu na torze w San Marino. Od tego zdarzenia minęło już przeszło 17 lat, Formuła 1 gruntownie się zmieniła, ale pamięć o wybitnym Brazylijczyku nie przeminęła. Pamiętają go i kochają miliony. Nostalgiczny, przygaszony dokument Asifa Kapadii usiłuje przybliżyć fenomen Senny, ale też – co ważniejsze – zrozumieć go jako człowieka. 

Film Kapadii nie jest typową sylwetką sportowca, jakich sporo znajdziemy na wszelkiej maści kanałach tematycznych. Brytyjski filmowiec, znany u nas przede wszystkim z wyświetlanego w kinach „Wojownika”, skupia się na tym co nieoczywiste. Jego dokument składa się wyłącznie ze zdjęć archiwalnych, uzupełnianych od czasu do czasu narracją ze wspomnieniami przyjaciół i najbliższych współpracowników Senny. To bardzo specyficzna kronika – utkana z przekazów sportowych, fragmentów wyścigów, prywatnych archiwaliów i trudno dostępnych wypowiedzi samego sportowca.

Zbiór materiałów jest imponujący – Kapadia i jego montażyści mieli dostęp do pięciu tysięcy (często nigdy niepublikowanych) materiałów, na które składają się m.in. ujęcia z bolidu Senny, fragmenty spotkań kierowców organizowanych przed każdym wyścigiem czy ujęcia z kamer w boksach. To właśnie te nagrania – podglądackie, incydentalne i dalekie telewizyjnej powierzchowności – budują właściwy, niespodziewanie intymny portret Brazylijczyka. Konkluzja jest zdumiewająca – oto złote dziecko Formuły 1, oddany pasjonat wyścigów i przystojny wrażliwiec, moralista w niemoralnym świecie zdominowanym przez pieniądze i politykę. Oto człowiek, którego skupione spojrzenie skrywa trudną do zdefiniowania melancholię, a wypowiedzi błądzą wokół świadomości własnych ograniczeń, istnienia jakiejś siły wyższej, definiującej jego przeznaczenie.

Magnetyczna, złożona osobowość Senny to już z definicji wymarzony materiał na tętniącą emocjami opowieść. Do filmowej biografii Brazylijczyka na przestrzeni lat przymierzali się m.in. Michael Mann i Oliver Stone, ale to właśnie Kapadia znalazł dla niego właściwy środek wyrazu. Swoim emocjonującym, a jednocześnie unikającym taniej eksploatacji dokumentem składa hołd nie tylko wielkiemu sportowcowi, ale też nieco zapomnianej już idei czystego współzawodnictwa, której ten podporządkował całą swoją karierę. Znamienne, że w jednej z ostatnich scen filmu Senna zapytany o kierowcę, z którym najbardziej lubi się ścigać, nie wymienia – jak można by się spodziewać – swojego odwiecznego rywala Alaina Prosta, a nikomu nieznanego młodziaka, z którym przed laty jeździł na gokartach. „Jemu zawsze chodziło o sport, rywalizację. Polityka w naszym świecie nie istniała” – powiedział.

O wydaniu dvd

Obraz panoramiczny, dźwięk pięciokanałowy. Wydanie posiada dwa dodatki. Pierwszym z nich jest arcyciekawy komentarz reżysera i jego współpracowników, którzy rozkładają proces realizacji filmu na czynniki pierwsze, drugim zaś Najwspanialsze zwycięstwo w dziejach (4:44), krótki materiał promocyjny o fundacji im. Ayrtona Senny.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Pojawi się tu recenzja „Obywatela Kane’a” na Blu-rayu? Jestem ciekaw czy warto się zaopatrywać w polskie wydanie.

 2. Pojawi się. :)

 3. Niestety to wydanie jest okrojone. Powinno trwać 2:42h. Sam dokument? Czysta perfekcja.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Skąd informacja o 2:42? Wszystkie znane mi źródła podają czas trwania od 103 do 106 minut.

 6. Pełna nazwa źródła to: Ayrton Senna Beyond The Speed Of Sound [2010] READNFO BDRip XviD AC3-SANTi; Czas trwania: 02:42:07; Rozdzielczość: 712×400; FPS: 23,976 (via google).

  Jest to wersja rozszerzona, dostępna w czeluściach internetu. Nie mam pojęcia dlaczego dystrybutor okroił widzów z tej przyjemności.

 7. Faktycznie, sam w międzyczasie sprawdziłem. Wersja rozszerzona ma 162 minuty. Ale to nie problem polskiego wydania – na całym świecie wersja podstawowa ma 104-106 minut i, mówiąc szczerze, sprawia wrażenie kompletnej. Może po prostu wycięto zbędny materiał?

 8. Pewnie wersja krótsza ma okrojone rożne komentarze i wypowiedzi nie wycięte tylko nie dodane. Nie miałem styczności z krótszą wersją, więc to moje domysły. Kolejny zjawiskowy dokument zaraz po Exit Through the Gift Shop. Czas na obiad i F1, pozdrawiam.

 9. Cieszcie się, że wydanie DVD NIE posiada wersji rozszerzonej o wywiady, która trwa prawie 3 godziny. Jest to świetny materiał dla fanów jako DODATEK, absolutnie nie nadaje się do obejrzenia na pierwszy, drugi czy trzeci raz jako film. Wyobraźcie sobie sytuację, w której łzy zaczynają napływać do oczu pod wpływem emocji obrazu i muzyki, po czym wchodzi 5-minutowy wywiad, by znów powrócić do tej przerwanej sceny. Możliwe jest odtworzenie emocji towarzyszącej przed wywiadem? Nie sądzę. Takich momentów jest kilka. Naprawdę odradzam oglądanie filmu z wywiadami.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php