Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

15.11.2011
wtorek

Spadająca gwiazda. Marilyn Monroe [5/10]

15 listopada 2011, wtorek,

Książek o Marilyn Monroe wydano już bez liku – także w Polsce. Były pośród nich mniej i bardziej udane biografie, zbiory listów (także fikcyjnych!) i poezji, intymne, niepublikowane wcześniej zapiski, szczegółowy zapis terapii psychologicznej, historia romansu z JFK, a nawet dziennikarskie śledztwa usiłujące rozwikłać zagadkę jej śmierci. Dowodzi to jednego – sekrety boskiej MM, dziś w dużej mierze zmitologizowane, wciąż budzą masową ekscytację.

Poniższy komiks w pewnym sensie to potwierdza. 48-stronicowa obrazkowa biografia nie wzbogaca historii Monroe o jakikolwiek nieznany fakt, stanowiąc raczej skrótową broszurkę informacyjną, która przybliżać ma jej postać laikom. Jeśli nie słyszeliście o domniemanym romansie Marilyn z braćmi Kennedy, jej konflikcie z George’em Cukorem czy nieudanym małżeństwie z Arthurem Millerem, znajdziecie tu coś dla Ciebie. Przynajmniej na chwilę, bowiem epizodyczna fabuła efektownie skacze po wybranych, nieprzypadkowych wydarzeniach z życia słynnej blondynki, ale scenarzyści poświęcają im zbyt mało miejsca, by wywrzeć na nas należny impakt.

Cóż z tego, że są tu zwłoki Marilyn okryte kołdrą, wizyta na planie „Skłóconych z życiem” czy nadmorskie spotkanie z Robertem Kennedym, skoro każda ze scen zajmuje 1-2 strony i okraszona jest ilustracyjnymi dialogami… Wyłaniające się z tego założenie – wizja Marilyn jako ambitnej, ale zagubionej dziewczyny w nieprzyjaznym świecie show-biznesu – jest tyleż empatyczne, co… zwyczajnie banalne. To naprawdę już było – nie raz, i nie dwa.

Całości dopełnia archaiczna (jak na dzisiejsze standardy) oprawa wizualna – Polak Zbigniew Kasprzak zdecydował się na mało już popularną metodę malarską, która miast całą opowieść ożywiać, niepotrzebnie sprowadza ją do serii unieruchomionych kadrów. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że Monroe to żywioł wciąż nieokiełznany…

***

Tekst opublikowany także na stronie Some Like It Classic.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php