Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

24.04.2012
wtorek

Przebaczenie krwi [7/10]

24 kwietnia 2012, wtorek,

Kalifornijczyk Joshua Marston jest bodajże najbardziej nieamerykańskim ze współczesnych reżyserów z tego kraju. Po świetnej, zatopionej w kolumbijskim folklorze „Marii łaski pełnej”, Marston udał się do Albanii, by opowiedział o tamtejszych obyczajach. I jak w przypadku jego poprzedniego filmu, trudno uwierzyć, że głos ten dochodzi z zewnątrz. „Przebaczenie krwi”, sfilmowane skromnie i bez etnograficznej ostentacji, nie przypomina filmów, jakie zwykle kręcą Amerykanie za Oceanem – jest dogłębny i powściągliwy, unika taniej eksploatacji nośnego tematu.

Bohaterem „Przebaczenia…” jest nastoletni Nik, młody Albańczyk z niewielkiej miejscowości na południu kraju. Chłopak spędza młodość jak większość jego rówieśników – interesują go elektroniczne gadżety, sport i dziewczyny. Sielankę przerywa nieoczekiwany konflikt, w jaki wdają się ojciec i wuj. W wyniku sprzeczki jeden z nich zabija sąsiada. Sytuacja okazuje się bardziej skomplikowana, niż może się początkowo wydawać, bowiem lokalna ludność egzystuje w oparciu o reguły współżycia sprzed blisko 500 lat. Według jednego z przykazów, rodzina zabitego ma prawo do zemsty na mordercy. Dlatego, gdy ojciec i wuj Nika postanawiają się ukryć, gniew sąsiadów koncentruje się na nim, jego siostrze i matce, zmuszając ich do niewychodzenia z własnego domu.

Film Marstona wchodzi w otwartą polemikę ze skostniałą albańską tradycją, ale reżyser nie próbuje nikogo pouczać. Jego film jest raczej surową, w pewnym sensie obojętną rejestracją faktów, wobec których filmowa materia pozostaje bezsilna. I choć jest to film w gruncie rzeczy dojmujący, to nie brakuje tu pozytywnej nuty – postać młodego Nika pełni funkcję katalizatora przemian, buntu wobec zastanego stanu rzeczy.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php