Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

16.04.2013
wtorek

Babski Foch

16 kwietnia 2013, wtorek,


Ciekawostka z sieci, niekoniecznie filmowa – wczoraj wystartował Foch.pl, mini-portal o strukturze blogowo-felietonowej, adresowany, jak podkreślają autorki, do „dziewczyn, bab i kobiet”. Czym się różni od miliona innych stron o podobnej tematyce? Przede wszystkim formą – wyrazistą, bezkompromisową, bardzo bezpośrednią. „Foch” jest dla babskich portali tym, czym „Dziewczyny” dla „Seksu w wielkim mieście”, a Masłowska dla polskiej literatury – najgorszym koszmarem, zdzierającym zeń grubą warstwę wyblakłej tapety. Nie bez kontrowersji.

W pierwszej chwili trudno „Focha” gdzieś konkretnie usytuować. Niekoniecznie jest to portal dla wojujących feministek, ale też z pewnością nie dla kobiet, które przez pół dnia biegają po galerii z kubkiem kawy. Pozostając na obrzeżach modnej pseudo-emancypacji i idealistycznych wyobrażeń o kobiecości forsowanych przez kolorowe pisemka, autorki „Focha” – a jest ich osiem, od scenarzystki komiksów, po dziennikarkę Polsatu – piszą o tych aspektach kobiecego życia, które na ogół nie trafiają na wokandę, lub trafiają w ugrzecznionej formie – masturbacji, macierzyństwie, grzesznych przyjemnościach.

Niekoniecznie w sposób odkrywczy. Bardziej niż o światopoglądowy armagedon chodzi tu o manifestację pewnego stylu życia. Stylu, z którym – co łatwo założyć – utożsamiać może się więcej kobiet, niż z tym, narzucanym im przez tzw. luksusowe magazyny. Poziom wpisów jest oczywiście bardzo różny, a pośród autorek równie łatwo znaleźć bratnią duszę, co zajadłego wroga, ale każda z nich otwarcie pisze o własnych słabościach, celebrując w ten sposób kobiecą (i w ogóle ludzką) niedoskonałość.

A jednocześnie „Foch” nie wypiera się „babskiego” potencjału, jakim jest podbudowany.

Nie brakuje tam typowej pogaduchy, a już podział na zagadnienia (Faceci, Ciuchy, Seks, Życie, Pop, Dzieci, Kosmetyczka) jasno mówi, że o stawianiu feministycznych barykad (przynajmniej w formie, w jakiej byłoby to spodziewane) nie ma mowy. Być może z tego właśnie powodu pojawiły się tam pierwsze krytyczne komentarze – że jest zbyt dosłownie, niemerytorycznie, nawet banalnie – potwierdzające niejako, że tego rodzaju publicystyka, wprawiająca w konfuzję, naturalistyczna, z powodzeniem uprawiana na zachodzie, u nas wciąż jeszcze wywołać może estetyczny szok.

Jest oczywiście za wcześnie, by wyrokować, w którą stronę portal zmierza, ale wydaje się, że jest to miejsce o  niebywałym potencjale. I tylko dwie rzeczy budzą pewne obawy: a) strona powstała pod skrzydłami Agory, która w przeszłości niejeden ambicjonalny, popkulturowy projekt powołała do życia, by potem bez pardonu wdeptać go w ziemię (Widelec, Gazeta Filmowa); b) autorek jest tam więcej niż Spice Girls – pozostaje nadzieja, że się nie pozabijają.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Promocja po kolezensku? Ten blogasek to niczym nie wyrozniajace sie, kolejne mialkie dzidostwo. Nuda i szmira.

 2. szkoda, ze blokujecie komentarze. cenzurka? Czy moderator poszedl na kawe i papierosa? Dlugiego :)

 3. Oczywiście. Po koleżeńsku promuję też wszystkie filmy, o których mam coś pozytywnego do napisania. Proponuję się przewietrzyć.

 4. Jeśli autorowi koncepcja się podobała, to co jest złego w tym, że chciał się nią z innymi podzielić? Ja tu nic złego nie widzę.

 5. Dobrze, ze autor stworzyl ten pierwszy poziom oceny. Z amerykanska: „baseboard”, a naszemu nich bedzie poziom deski do prasowania. Tj. – wysoko, nie? na wysokie obcasy…
  Teraz niech zycie pokaze co z tego bedzie. Ostatnio na The Guardian rozgorzala bardzo gleboka dyskusja n/t feminizmu, i czy Ci/te co nie „przecierpieli” koszmaru np.zapytania w czasie przyjmowania do pracy „czy zamiaruje sie zajsc w ciaze” – to nie maja zadnego prawa dywagowac o tym… b.ciekawe to jest.
  powazne forum foch moze to roztrzasnac na nasze warunki.
  Dobrze, ze jest wskazanie na to foch. Lubie sama nazwe juz! Przekorna, prawdziwa, od radosci po lzy (babie, naturalnie).
  Podpisane: chlop…

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php