Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie Off the Record - Piotr Pluciński o kinie

21.04.2013
niedziela

Joggingowy worek na śmieci

21 kwietnia 2013, niedziela,

Kostiumów z „Poradnika pozytywnego myślenia” nie znajdziemy pośród tegorocznych nominacji do najważniejszych nagród branżowych, a to właśnie strój z tego filmu wzbudzał w ubiegłym sezonie największe emocje. Worek na śmieci, w którym bohater Bradleya Coopera uprawia jogging, przeszedł już do historii – od czasu premiery powstały na jego temat liczne anegdotki i parodystyczne skecze.

Co ciekawe, mało kto potrafi przybliżyć jego praktyczne zastosowanie – w filmie jest to przede wszystkim abstrakcyjny wyróżnik osobowości bohatera, a jego właściwa geneza nie zostaje do końca wyjaśniona. Nawet kostiumograf Mark Bridges, który niecodzienny strój zaprojektował, nie jest w tej kwestii zbyt pomocny, doszukując się w foliowym worku górnolotnej symboliki – w rozmowie z „Vanity Fair” stwierdza np., że jest to nawiązanie do klasy robotniczej, a zarazem podsumowanie wyjątkowej determinacji bohatera, który do tego stopnia chce zaimponować byłej żonie, że gotów jest na największe upokorzenie.

Tymczasem zastosowanie stroju ma bardziej praktyczny wymiar. Już w książce Matthew Quicka, na podstawie której film powstał, znajduje się bezpośrednie wyjaśnienie: „(…) przeciskam głowę i ramiona przez otwory, które wycinam w worku na śmieci – by moje ciało było ciasno owinięte plastikiem, a przez to mocniej się pociło – i zaczynam biec”. Dla bohatera jest to pewien dodatkowy określnik, bowiem rozwiązanie tego typu w rzeczywistości okazuje się mało efektywne i doprowadzić może co najwyżej do częściowego odwodnienia i/lub przegrzania.

Ciekawostka: do filmu przygotowano 5-6 sztuk kostiumu, a każdą z nich wykonano ze specjalnego, nieszeleszczącego materiału, ze względu na przyczepiony do ciała Coopera mikrofon.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php